2024 m. balandžio 18 d. ketvirtadienis
Orai Utenoje Utenos autobusų stoties eismo tvarkaraščiai Utenos pirminės sveikatos priežiūros centras Utenos rajono savivaldybės informacija Utenos internetinė televizija Utenos radijas Televizijos programa Valiutų kursai
Dienos vardadieniai:
Dienos patarlė:
Horoskopas: Metai:

show01

  • Senamiestis

    Utenio aikštė

  • Centras

    Skulptūra "Vaivorykštė"

  • Vyžuonos parkas

    Sporto arena

  • Dauniškis

    Dauniškio parkas

  • Dauniškis

    Dauniškio ežeras

  • Dauniškis

    Paminklinis akmuo miesto įkūrimui

  • Dauniškis

    Kultūros centras

  • Senamiestis

    Vyžuonėlio ežeras

  • Aukštakalnis

    Auikštakalnio daugiaaukščiai

  • Aukštakalnis

    Oro balionų fiesta

  • Dauniškis

    Dauniškio ežero fontanas

  • Dauniškis

    Dauniškio ežeras

  • Dauniškis

    Dauniškio ežero tiltas

Projektai Utenoje Kapinių įrengimo statybos projektas
( Balsų 2 )

Kapinių įrengimo statybos projektasTechninio projekto pavadinimas: Utenos miesto naujųjų kapinių įrengimo Utenos r. sav., Sudeikių sen., Padbuožės k., statybos projektas. Statybos geografinė vieta: Utenos r. sav., Sudeikių sen., Padbuožės k. Statinių paskirtis: religinės ir administracinės paskirties pastatai. Statytojas: Utenos rajono savivaldybės administracija. Projektuotojas: architektas Vitalijus Daugėla. Projekto vadovas: architektas Vitalijus Daugėla.

Idėja. Gyvenimo ratas - naujų organiškų formų struktūra, įkvėpta esamo gamtos ir kapinių audinio. Pėsčiųjų takai, kolumbariumai, pelenų barstymo pieva, koplyčia subtiliai įsilieja į esamą Utenos miesto kapinių ir gamtos aplinką, derindama senas ir naujas laidojimo būdus ir tradicijas.

Tradiciniu požiūriu, kapinės - išskirtinė vieta, kurioje vyrauja rimties, apmąstymų nuotaika. Šiuolaikiniu kultūriniu požiūriu, kapinės - harmonijos parkas, žmogaus ir gamtos susiliejimo vieta. Tvarkant ir plečiant naująsias Utenos miesto kapines, siūloma vadovautis kapinių kaip harmonijos parko idėja.

Tikslas. Utenos kapinės - harmonijos parkas - analogų Rytų Europoje neturintis objektas. Ši netradicinė koncepcija siejama su naujų laidojimo tradicijų (palaikų kremavimu) atėjimu į Lietuvą bei Europos miestuose taikomais ekonomiškai naudingais pavyzdžiais (Hornii kapinės - parkas, Ryhen, Šveicarija / The Woodland kapinės, Stockholm, Švedija / Novo miesto kapinės - parkas Slovėnija), kurie yra lankomi turistų. Kapinių - harmonijos parko vienas iš uždavinių- praplėsti žmogaus tradicinį mąstymą, susijusį su kapų lankymo tradicija, ir sieti ją ne tik su lapkričio 1 d. minima Vėlinių švente, bet ir sieti su visuomenine kapinių bei parko teritorija, kuri būtų emociškai patrauklesnė ir dažniau lankytina.

Manau, kad Utenos naujosios kapinės - Harmonijos parkas kurs pridėtinę vertę miesto įvaizdžiui ir bus naudingas jo ekonomikai. Tai traukos objektas, papildantis ar iš dalies keičiantis žmonių požiūrį į kapinių lankymo kultūrą.

Tvarkoma naujųjų Utenos miesto kapinių teritorija. Kapinių sklypo plotas yra 14,4726 ha iš jų apie 3,00 ha yra apaugę mišku.

Planuojamų erdvių tipologija. Tradicinės erdvės tipas - administracinis pastatas, varpų alėja su koplyčia, kurių funkcija ir vizualinė išraiška įkvėpta religijos, tikėjimo tradicijų.

Naujos laidojimo tradicijos erdvės tipas - apskritimo formos pagrindu sukurti kolumbariumai (kamerinė erdvė, vizualiai susijusi su koplyčia), pelenų barstymo vieta (atvira kapinių reprezentacinė erdvė, kurianti rimties būseną).

Mišrus erdvės tipas - mozaikos principu išdėliota tradiciniai ir nauji erdvės formantai perteikianti kapinių, kaip parko idėją ir talpinanti savyje visus šių dienų laidojimo poreikius.

Susisiekimas, inžinerinė infrastruktūra. Įgyvendinus kapinių - harmonijos parko projektą - jos taps lankomesnės, todėl tarp esamų automobilių parkavimo aikštelių siūloma papildoma. Nauja automobilių stovėjimo aikštelė lygiagreti Sudeikių keliui, suformuojant 64 automobilių parkavimo vietas. Iš naujos automobilių parkavimo aikštelės suformuojamas papildomas patekimas į kapų teritoriją.

Tiek esami, tiek nauji pėsčiųjų takai nakties metu apšviečiami lauko žibintais, šalia jų įrengiami suolai. Siūlomas naujų takų medžiagiškumas mišrus - akmens skalda, betono trinkelės, granito trinkelės, medis.

Elektros tinklai - šiuo metu Utenos miesto kapinės maitinamos iš transformatorinės R-501, esančios Padbuožės kaime. Nuo oro linijos atramos į kapines paklotas kabelis, kuriuo kapinių elektros įrenginiai gauna maitinimą.

Kapinėse projektuojami elektros tinklai teritorijos, koplyčios ir administracinio pastato fasadų bei kolumbariumų apšvietimui. Skaičiuojamasis projektuojamų elektros įrenginių galingumas apie 25 kW. Kadangi esamas elektros atvadas į kapines padidėjus pareikalaujamam galingumui, netenkina norminių elektros energijos tiekimo reikalavimų, reikalinga projektuoti transformatorinę ir nuo jos naują kabelinį atvadą kapinių elektros įrenginių maitinimui. Galimos transformatorinės vietos pagal LESTO reikalavimus yra Padbuožės kaime arba projektuojamame gyvenamųjų namų kvartale kitame kapinių gale, į Sudeikių miestelio pusę.

Vandentiekis / nuotekos - Utenos miesto kapinių laistymui yra įrengti vandentiekio tinklai d40 mm iš polietileninių vandentiekio vamzdžių su 10 hidrantų nuo centralizuotų miesto vandentiekio tinklų (pasijungimo vieta - prie miesto stadiono). Šalia kapinių sumontuotas apie 1 m3 vandens kaupimo rezervuaras su hidroforu. Vandentiekio tinklus eksploatuoja UAB „Utenos komunalininkas“.

Išplėtus miesto kapines, padidėjus laistymo plotams (numatoma įrengti 8 naujus hidrantus) ir pastačius administracinį pastatą su viešais tualetais vandens poreikis padidės iki 3700 m3/ metus (2014 m. sunaudotas vandens kiekis 2300 m3/ metus). Esama sena vandentiekio trasa negalės užtikrinti padidėjusio šalto vandens poreikio, nes ir šiuo metu piko valandomis neužtenka vandens kiekio ir slėgio.

Šalia kapinių nepraeina miesto buities nuotekų tinklai.

UAB „Utenos vandenys“ perspektyvoje numato kloti vandentiekio ir buities nuotekų tinklus į SB „Stumbras“ ir Sirutėnų k., todėl kapinių poreikių tenkinimui - vandens tiekimui ir nuotekų nuvedimui - kaip laikinas priemones siūloma įrengti vandens gręžinį ir vietinius buities nuotekų tinklus su infiltracija į gruntą su galimybe pasijungti prie miesto tinklų.

Želdiniai - viešos erdvės. Naujųjų Utenos kapinių sklype, neužlaidotoje dalyje gausu medžių ir krūmų. Užlaidotoje kapinių dalyje yra likę pavieniai medžiai. Želdynų planavimui projekte siūloma maksimaliai išnaudoti esamą gamtinį karkasą ir glaudžiai sieti su kapinių-parko idėja išsaugant vertingiausias ir numatant naujas medžių grupes, juos komponuojant naujai siūlomų pėsčiųjų takų perimetre.

Kapinių prieigose bei ties Sudeikių kelio riba siūloma papildomai teritoriją apželdinti medžiais, kurie kurtų kamerinę kapinių aplinką.

Esamos ir naujai formuojamos viešos erdvės :

• Senųjų kapinių teritorijoje - koplyčios erdvė, pelenų barstymo vieta.

• Naujųjų kapinių teritorijoje - kolumbariumai, miško aikštelė.

Statiniai:

Pastatų formų idėjos. Projekte visi statiniai yra radialinio plano. Ši forma pasirinkta žmogaus egzistencijos pasikartojančio ciklo “iš dulkės į dulkę” simbolikos aspektu. Pagal naudojimą yra išskirti trys skirtingi statinių tipai: kolumbariumai, koplyčia ir administracinis pastatas.

Administracinis pastatas - iki 80,00 m² užstatymo ploto pastatas numatytas prie pagrindinio įėjimo į kapinių teritoriją. Projektuojamas lakoniškos cilindro formos aiškiai identifikuojamas pastatas, kuriame siūloma įrengti viešieji tualetai vyrams, moterims ir ŽN, personalo tualetas, holas, kabinetas/kunigų persirengimo patalpa, budinčio darbuotojo patalpa, poilsio patalpa, dušinė, serverinė.

Konstrukcijos - keramikinių blokelių mūras.

Fasadų apdaila - aukštos kokybės baltai dažyti skardos lankstiniai. Padengimas PURAL. Taip pat apdailai naudojami stiklo paketai.

Koplyčia - koplyčios urbanistinė idėja - pagrindinė dominantė visos kapinių teritorijos ir gretimų teritorijų atžvilgiu. Aukšta dominantė (akcentas) tarnauja kaip traukos ir identifikavimo objektas. Taip pat šis pastatas yra jungiamasis taškas tarp senų ir naujų laidojimo tradicijų.

Koplyčios neatskiriamas elementas, jos prieigose numatyti amžinojo poilsio kunigų kapvietės.

Koplyčioje numatyta 30 sėdimų vietų.

Pastato laikančios konstrukcijos klijuotos medžio kolonos. Fasadų apdaila - fasadinės kompozicinės plokštės. Koplyčios aukštis 15,00 m.

Konstrukcijos - klijuoto medžio konstrukcijos.

Fasadų apdaila - aukštos kokybės baltai dažyti skardos lankstiniai. Padengimas PURAL. Taip pat apdailai naudojami stiklo paketai.

Laidojimas.

Kapavietės - Pagal galiojančias kapinių tvarkymo taisykles pasirinkta formuoti kapavietes keliems palaikams palaidoti, kurių dydis yra - 7 m2 ploto, o kraštinės 2,8 m ilgio ir 2,5 m pločio. Projekte numatoma įvairaus tipo kapavietės tiek senoms, tiek naujoms laidojimo tradicijoms, kurios skiriasi tik kapavietės tvarkymu:

1. Tradicinio laidojimo kapavietės - tvarkomos yprastai.

2. Istorinio laidojimo kapavietės - šis kapas tvarkomos be atraminių sienučių,o stengiantis tvorelių palikti miško paklotę kurioje numatyta vieta antkapiui. Šis sprendinys bus detalizuojamas vėlesnėje projekto stadijoje.

3. Urnų laidojimas žemėje - šis kapas tvarkomos analogiškai istorinio tipo kapavietei. Tik urnų laidojimas yra numatytas netoli projektuojamų kolumbariumų.

4. Pelenų barstymo vieta - yra numatyta vieta pelenų barstymui tarp administracinio pastato ir koplyčios. Sprendiniai bus tikslinami techninio projekto metu.

Kolumbariumai - organiškos apvalios formos, lyg besisukantis gyvenimo ratas sukuria kamerinę erdvę. Visų kolumbariumų „vartai“ orientuoti į koplyčią. Šis vizualinis ryšys leidžia lankytojui, esančiam kamerinėje kolumbariumo erdvėje, matyti kapinių dominatę - koplyčią, metaforiškajį šviesos spindulį.

Kolumbariumai yra dviejų tipų:

1. Sienutė šlaite - įkomponuotas į reljefą kolumbariumas. Paprastas sprendinys įkvėptas esamos situacijos, išnaudojant esamą reljefo aukščių perkritimą. Yra numatyta du tokio tipo kolumbariumai, o viename suplanuota 300 vietų urnoms.

2. Sienutė lygumoje - statoma spirale kylanti aukštyn kolumbariumo sienutė. Organiška forma jautriai užauganti, jaukaus žmogui mastelio suformuota rimties ir apmastymų erdvė. Šio tipo kolumbariumai yra dviejų dydžių - 100 vietų ir 250 vietų urnoms. Mažesnio tipo kolumbariumų suprojektuota 4 vnt., o didesnių 2 vnt.

Kolumbariumų konstrukcijai naudojamas gelžbetonis, apdailai - granito plokštės. Kolumbariumų aukščiausio taško altitudė siekia apie 3,0 m.

Visi statiniai nesudėtingai ekonomiškai įgyvendinami, nereikalaujantys didelių investicijų ir eksploatacinės priežiūros.

Preliminarūs kiekiai:

Kunigų kapavietės ~ 30 vt.

Iškilių Utenos krašto žmonių kapavietės ~ 100 vt.

Naujos tradicinio laidojimo kapavietės ~ 900 vt.

Istorinio laidojimo kapavietės ~ 1000 vt

Kitą religiją išpažįstančių žmonių kapavietės ~ 70 vt.

Urnų laidojimas ~ 300 vt.

Kolumbariumai siena (urnoms) ~ 900 vt.

Įkasti kolumbariumai (urnoms) ~ 600 vt.

Meniniai objektai. Be ankščiau išvardintų pastatų ir gerbūvio elementų kapinių teritorijoje numatyta skulptūrų vieta (erdvė) tarp pagrindinio įėjimo į kapus ir koplyčios - “varpų alėja”.

Statybos įgyvendinimo etapai. Aiškios plėtros užtikrinimui ir įgyvendinimo perspektyvai, siūlomi sprendiniai suskaidomi į šiuos etapus:

1. Naujai projektuojamų takų ir privažiavimų prie pastatų įrengimas. Kolumbariumo šlaite įrengimas. Dalis teritorijos apželdinimo, šiukšlių konteinerių aikštelė, vandens hidrantai.

2. Pagal poreikį įrengiami kiti kolumbariumai (eiliškumas nurodomas techninio projekto dokumentacijoje) koplyčia, administracinis pastatas, pelenų barstymo vieta. Likusi dalis teritorijos apželdinimo. Buitinių nuotekų valymo įrenginiai.

3. Pagal poreikį įrengiami likę kolumbariumai, automobilių parkavimo aikštelė.

Kai kurie projektinių pasiūlymų sprendiniai gali būti tikslinami ar keičiami techninio projekto stadijoje.

Kapinių įrengimo statybos projektas Kapinių įrengimo statybos projektas

Informacijos šaltiniai: tekstas, foto - Utenos rajono savivaldybė 2015-07-29.

Prisijungti

Dabar lankosi

Mes turime svetainėje prisijungusių svečių 76

Senoji svetainė

senoji_svetaine

Atsitiktinė nuotrauka