2023 m. gruodžio 11 d. pirmadienis
Orai Utenoje Utenos autobusų stoties eismo tvarkaraščiai Utenos pirminės sveikatos priežiūros centras Utenos rajono savivaldybės informacija Utenos internetinė televizija Utenos radijas Televizijos programa Valiutų kursai
Dienos vardadieniai:
Dienos patarlė:
Horoskopas: Metai:

show01

 • Senamiestis

  Utenio aikštė

 • Centras

  Skulptūra "Vaivorykštė"

 • Vyžuonos parkas

  Sporto arena

 • Dauniškis

  Dauniškio parkas

 • Dauniškis

  Dauniškio ežeras

 • Dauniškis

  Paminklinis akmuo miesto įkūrimui

 • Dauniškis

  Kultūros centras

 • Senamiestis

  Vyžuonėlio ežeras

 • Aukštakalnis

  Auikštakalnio daugiaaukščiai

 • Aukštakalnis

  Oro balionų fiesta

 • Dauniškis

  Dauniškio ežero fontanas

 • Dauniškis

  Dauniškio ežeras

 • Dauniškis

  Dauniškio ežero tiltas

( Balsų 0 )

spauda lenino keliu Vaizdinės agitacijos apžiūra

Susidaryti nuomonę apie visą miestą, gyventojus, estetinę kultūrą kartais pakanka atidesnės centro apžiūros. Vien iš jo galima spręsti apie šeimininkų pastangas ir kūrybiškumą, kuriant savitą, išskirtinį miesto veidą, suteikiant tik jam būdingą formą. Utenos senasis centras laikui bėgant „išsikėlė“ iš Tarybų aikštės ir šiuo metu formuojasi abipus Basanavičiaus gatvės.

Aptarnaujančių, kitų organizacijų pastatai sudaro vieningą administracinį - buitinį - prekybinį kompleksą. Pasidairykime po buitinio aptarnavimo kombinato vidų. Čia nėra dienos, kad kas nors nedažytų, netinkuotų, neklijuotų ar panašiai. Sunku surasti kolektyvą, kuris taip rūpintųsi interjeru, gamybinių ir buitinių patalpų estetika. Pagirtinos rajkoopsąjungos dailininkų pastangos, tobulinant reklamą, prekybos taškų sutvarkymą. Štai visai neseniai buvo įrengta mūrinė sienelė prie restorano, paslėpusi alaus prekybvietę. Savų namų viduje tvarkomasi pagal išgales, ieškoma, siekiama. Bet peržengti jų slenkstį lyg ir bijomasi. Pernai rajkoopsąjunga į savo valdas vedėsi šiluminę trasą. Norom nenorom inžinerinius tinklus teko iškelti į viršų, o po to užpilti juos žemėmis. Susidarė nemažas kauburys, sugadinęs visą kampą tarp kombinato ir prekybinio - administracinio pastato. Praėjimo takas atsidūrė žemai. Ieškodamas išeities, kombinatas įrengė betoninę tvorelę, ja atskirdamas pastatą nuo pylimo. Išėjo, kaip žmonės sako, nei šiaip, nei taip. Minėta teritorija praeiviams nesudaro nei patogumo, nei sukelia estetinį pasigėrėjimą, nors jos reljefas yra sudėtingas ir įdomus. Čia ir upė, kurios krantai kyla terasomis, tiltas. Į miesto centrą įsikomponavo ryšių rūmai. Architektūriniu atžvilgiu jie yra įdomūs ir, be abejo, dar labiau patrauktų žvilgsnį, jei skoningai ir originaliau būtų patvarkyta aplinka, o eksterjeras būtų papuoštas taikomosios dailės kūriniu - simboliu. Projekte jam buvo numatyta vieta. Nežinia dėl ko - ar dėl lėšų, ar dėl ryšių vadovų noro stokos sumanymas nebuvo įgyvendintas.

 

Pastatų estetikai turi įtakos nemaža faktorių. Ne paskutinę vietą užima spalvinis sprendimas, apdaila. Miesto centro vyraujantis tonas - pilka spalva. Pilki restorano ir valgyklos, ūkio prekių ir gėrimų, universalinės parduotuvės, muziejaus, spaustuvės ir kiti pastatai. Gauti tinko dažų, panaudoti naujesnes apdailos medžiagas dabar nėra sunku. Mūsų supratimu pats laikas pasirūpinti ir minėtų pastatų išore, padaryti ją savitesne, originalesne.

Sumažėjo mūsų miesto centre gėlynų, kurie taip gražiai paįvairindavo šalikeles, nedidelius apvažiavimus ir gatvių susikirtimus. Gal dėl to, kad prižiūrėti sunku, o gal dėl to, kad nėra kam prižiūrėti. Tik buitinio aptarnavimo kombinatas ir rajkoopsąjunga palieka žiupsnelį arba ruoželį žemės gėlėms. Bet argi to užtenka? Buvo gėlynai Komjaunimo-Basanavičiaus gatvių sandūroje, prie restorano, vargu ar jau bebus. Rajone turime keletą apželdinimo specialistų, o pasinaudoti jų žiniomis ir patarimais neprisiruošiame.

Atskira šneka apie gatvių apšvietimą. Komunalinių įmonių kombinate tvirtinama, kad šioje srityje uteniškiai pirmauja respublikoje. Iš tiesų - šviesos lyg ir nemaža. Gyvsidabrio, liuminescencinės, natrio lempos paįvairino vakarėjančio arba naktinio miesto spalvų gamą. Šiuo metu ruošiamas Basanavičiaus gatvės atkarpos apšvietimo projektas. Ateityje šviestuvai bus įrengti abiejose jos pusėse. Tad verta pamąstyti apie visuomeninės paskirties pastatų originalesnį ir kompleksiškesnį iliuminavimą, šviečiančias reklamas ir kita.

Reikėtų bendrų pastangų ne tik tvarkant apšvietimą, bet ir puošiantis valstybinėms šventėms.

Vaizdinės agitacijos priemonių miesto centre yra mažoka. Jas galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Tai stendai - plakatai prie autobusų stoties, elektros tinklų rajono, Žemės ūkio statybos projektavimo instituto skyriaus, šūkis „Mes darbu sukursim didingą rytojų“ ant rajkoopsąjungos administracinio pastato. Peršasi išvada - miesto centre esama vaizdinė agitacija neatitinka jai keliamų reikalavimų. Jinai nėra informatyvi, meniniu atžvilgiu išraiški. Be to, esami stendai, plakatai neatspindi kolektyvų užmojų, pasiekimų ir ryžto, kuriuo gyvena dirbantieji einamuoju politiniu momentu. Neseniai vyko TSRS profsąjungų XVII, Lietuvos komjaunimo XX suvažiavimai. Ruošiamės lenininei talkai, dalyvaujame sąjunginiame sąjūdyje „TSRS 60-mečiui - 60 spartuoliško darbo savaičių“. Apie visa tai nebuvo ir nėra nė vieno plakatėlio arba užrašo, išskyrus užrašymą „60 - TSRS - 60“ prie projektavimo instituto skyriaus. Nenorėdamos dažnai keisti ar atnaujinti vaizdinę agitaciją, organizacijos, įmonės pasirenka lengvą kelią - paruošia apibendrinto turinio plakatus, stendus.

Gyventojus aptarnaujančios organizacijos, padedant miesto vykdomajam komitetui, be didelių kapitalinių įdėjimų ir pertvarkymų miesto centro vaizdą galėtų gerokai pakeisti, nes, kaip yra žinoma, jo formavimui turi įtakos ne tik architektūriniai sprendimai. Šiam tikslui pasitarnautų nuosavų teritorijų sutvarkymas, landšaftininkų patarimai, originalesnė reklama, vitrinos, naktinis miesto vaizdas, mažosios architektūros formos, pagaliau šventinis miesto papuošimas, tobulesnė ir turiningesnė vaizdinė agitacija. Specialistų, kuriems pagal pečius tokių klausimų sprendimas, yra nemaža. Reikėtų juos mobilizuoti ir nukreipti kūrybiniam darbui, išsprendus finansines problemas. Ne pro šalį būtų savo miesto centro formavimui pasikviesti ir kvalifikuotus darbuotojus, šioje srityje turinčius nemaža patirties. Ukmergė ir kiti rajonų centrai taip ir daro. Galbūt reikėtų suaktyvinti vaizdinės agitacijos tarybos veiklą, prieš tai suformavus tvirtesnį jos sąstatą.

A. VALIUKAS Miesto Tarybos deputatas, rajoninio susivienijimo kilnojamosios mechanizuotos kolonos darbuotojas,

K. CYPAS Rajono Tarybos deputatas, vykdomojo komiteto kapitalinės statybos skyriaus viršininkas,

A. KIBICKAS „L. k.“ koresp.

Informacijos šaltinis: tekstas iš laikraščio "Lenino keliu" 1982-04-03.

Prisijungti

Dabar lankosi

Mes turime svetainėje prisijungusių svečių 120

Senoji svetainė

senoji_svetaine

Atsitiktinė nuotrauka