2023 m. gruodžio 11 d. pirmadienis
Orai Utenoje Utenos autobusų stoties eismo tvarkaraščiai Utenos pirminės sveikatos priežiūros centras Utenos rajono savivaldybės informacija Utenos internetinė televizija Utenos radijas Televizijos programa Valiutų kursai
Dienos vardadieniai:
Dienos patarlė:
Horoskopas: Metai:

show01

 • Senamiestis

  Utenio aikštė

 • Centras

  Skulptūra "Vaivorykštė"

 • Vyžuonos parkas

  Sporto arena

 • Dauniškis

  Dauniškio parkas

 • Dauniškis

  Dauniškio ežeras

 • Dauniškis

  Paminklinis akmuo miesto įkūrimui

 • Dauniškis

  Kultūros centras

 • Senamiestis

  Vyžuonėlio ežeras

 • Aukštakalnis

  Auikštakalnio daugiaaukščiai

 • Aukštakalnis

  Oro balionų fiesta

 • Dauniškis

  Dauniškio ežero fontanas

 • Dauniškis

  Dauniškio ežeras

 • Dauniškis

  Dauniškio ežero tiltas

Straipsniai apie Uteną Utenos apskrities žinios Architektas ir miesto veidas
( Balsų 1 )

spauda utenos apskrities ziniosKiekvienas miesto gyventojas su malonumu parodo atvykusiam svečiui gražiausius, prie aplinkos pritikusius pastatus, gyvenamuosius namus ar ištisus mikrorajonus, pramonės centrus. Kad miestas gražiai atrodytų, būtų patrauklus, iš anksto kuriami generaliniai miesto užstatymo planai. Tuo rūpinasi architektai, jų tarnybos. Tai kūrybiniai darbuotojai, o ne, kaip anksčiau buvo manoma, įtakingų valdžios vyrų nurodymų vykdytojai.

Apie tai aš kalbėjausi su keletu rajone gyvenančių architektų, projektuotojų ir paprašiau juos išsakyti savo nuomonę.

 

Romualdas Bernotas rajono vyriausias architektas

Ilgą laiką valdžios institucijose nebuvo tvirtos nuomonės, ką turi dirbti rajono architektas. Mano tvirtu įsitikinimu, jis turi užsiimti miesto teritorijų planavimu, apspręsti, kur ir ką statyti, kad tie objektai gerai tiktų aplinkoje. Reikia keisti nuomonę, kad rajono architektas vien tik sprendžia leisti ar uždrausti vieną ar kitą statybą. Tai labai siauras supratimas.

Seniai kalbama, kad reikia atskirti architekto tarnybą nuo statybos skyriaus, nes mūsų funkcijos yra visai skirtingos. Reikalinga išplėsti architekto tarnybą ir jos veiklos sritį. Teko lankytis Švedijoje. Ten, mieste, gyventojų skaičiumi panašiame į Uteną, minėtoje sistemoje dirba ne viena dešimtis architektų ir jiems giminingų sričių specialistų. Todėl nestebina, kad jų žinioje yra ne tik miesto, bet ir visi administraciniam vienetui priklausantys teritorijos užstatymo, estetinio formavimo reikalai.

Mes, uteniškiai, turime gražią gamtą, daug ežerų, kitų vandens telkinių. Gal šiuo atžvilgiu kiek nusileidžiame kaimyniniams Ignalinos, Molėtų, Zarasų rajonams. Veltui ieškotume rajone gražių kempingų, poilsiui skirtų bazių, nevystomas turizmas. Žmogaus, kuris rūpintųsi šiais klausimais, neturime Ką padovanojo gamta, privalėtume reklamuoti.

Utenoje yra stambių pramonės, ypač maisto, įmonių, tačiau jos savo gražių, puošiančių miestą parduotuvių bei kitokių paslaugų teikimo pastatų neturi, pasitenkina uždarais poilsio namais.

Mane ne kartą klausė gamtos grožio atžvilgiu nuskriausti panevėžiečiai, kodėl mes neplečiame turizmo, nestatome patrauklių poilsio namų. Jie čia mielai praleistų savo laisvalaikį.

Utenos apskrities žinios

Utenos miestas turi daug tuščių, neužstatytų vietų, kurias galima užpildyti gražiais architektūriniu atžvilgiu pastatais. Tai būtų keliariopa nauda: puoštų miestą, atsirastų galimybė plėsti komerciją, gerinti vaikų poilsį ir t. t. Kaip užstatyti šiuos plotus, mes turime pagalvoti iš anksto, reikės tartis su žmonėmis, išklausyti jų nuomones. Suprantama, kad norint ką nors pastatyti, įrengti, reikia lėšų. Dabar laikas pasinaudoti proga, nes turint laisvų sklypų, galima pritraukti investitorius. Tai, žinoma, valdžios vyrų reikalas. Gaila, jog atėję vadovauti 2-3 metams, dažnai negalvoja apie perspektyvą, ką reikėtų daryti po 10 ar 15 metų.

Mes, specialistai, pravažiuodami miesto gatvėmis galime pasakyti, kada pastatytas vienas ar kitas objektas, kas jį projektavo. Gaila, kad yra daug broko, skubotumo, net nebepataisomų klaidų. Juk namą pastačius, jo nebeperkelsi į kitą vietą. Architektas čia dažnai nekaltas, juk buvo faktų, kai į jo nuomonę nebuvo atsižvelgiama, nugalėdavo aukštai sėdinčio autoritetas. Mes matome patys, kad Utena neturi sukoncentruoto centro. Gražūs pastatai, išbarstyti miesto pakraščiuose, nesudaro bendro estetinio vaizdo. Valstybės kontrolės administracinis pastatas būtų papuošęs miestą, tačiau dabar jis užkištas už kitų statinių. Netinka mūsų prestižinei vietai - Utenio aikštei - rekonstruotas medicinos mokyklos pastatas.

Rajone žengtas pažangus žingsnis: susikūrė teritorijų planavimo ir architektūros skyrius, kurio pagrindinis uždavinys ir bus mūsų miesto ir rajono gražios aplinkos kūrimas.

Romualdas Katinas

Informacijos šaltinis: tekstas ir nuotrauka iš laikraščio "Utenos apskrities žinios" 1997-03-15 21(193).

Įrašai

Prisijungti

Dabar lankosi

Mes turime svetainėje prisijungusių svečių 136

Senoji svetainė

senoji_svetaine

Atsitiktinė nuotrauka